Zdrowy styl życia

Jak zachować dobrą kondycję stawów

 • Regularne ćwiczenia/ Ruch
  Staw to ruchome połączenie kości, w którym znajduje się płyn maziowy mającyna celu nie tylko nawilżanie stawu, ale również dostarczanie ważnych składników odżywczych chrząstkom. Najbardziej wskazanymi aktywnościami są jazda na rowerze (tradycyjnym lub stacjonarnym), pływanie, ćwiczenia w wodzie oraz spacery.
 • Obniżenie wagi
  Należy utrzymywać odpowiednią wagę ciała. W przypadku osób z nadwagą lub cierpiących z powodu otyłości spadek wagi powinien być kontrolowany przez lekarza. Utrata nawet 5 kilogramów będzie miała bardzo pozytywny wpływ na zdrowie i kondycję stawów.
 • Zróżnicowana dieta
  Zróżnicowana dieta musi być bogata w odpowiednie ilości wysokiej jakości białka (szczególnie pochodzenia roślinnego) oraz w witaminy i minerały. Zbawienny wpływ na stawy mają nienasycone kwasy tłuszczowe (typu Omega 3), wapno, magnez, pierwiastki śladowe takie jak mangan, miedź i witamina C. Należy także pamiętać o przyjmowaniu dostatecznej ilości płynów (min. 2 l płynów dziennie).
 • Odżywanie stawów
  Suplementy diety wysokiej jakości dostarczają układowi mięśniowo-szkieletowemu substancji, których potrzebuje. Przyczyniają się także do prawidłowego funkcjonowania chrząstki stawowej, nawet podczas ćwiczeń lub przebytej kontuzji.
 • Zapobieganie kontuzjom oraz ich prawidłowe leczenie